O nás

 

Sbírání minerálů a drahých kamenů má v Jablonci nad Nisou dlouholetou tradici. V roce 1971 byl založen Minerál klub Jablonec nad Nisou, který vyvíjí činnost až do současné doby. Mezi námi jsou ještě zakládající členové. Dnes má klub třicet členů, jak studenty, tak důchodce a sdružuje příznivce sbírání minerálů z okresů Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily a Česká Lípa.

Předmětem naší sběratelské činnosti jsou drahé kameny, minerály, horniny a zkameněliny. Zabýváme se také výrobou šperků z přírodních kamenů. U drahých kamenů se provádí řezání, broušení a leštění.

Někteří z nás se úzce specializují, např. Josef Vybíral na horniny, Jaroslav Borna na fosílie, Petr Blahout na výrobu šperků z přírodních kamenů kombinovaných s kůží a Libor Slovák na fotodokumentaci místních lokalit. Mimořádně se specializuje Petr Machek, který výtvarně zhotovuje mozaiky zvané Pietra Dura nebo také florentínská mozaika. Svoje díla představuje na výstavách. Nedávno byl o jeho činnosti vysílán pořad v České televizi a další se připravuje i pro rok 2015.

K činnosti klubu patří návštěvy mineralogických výstav a různých lokalit jak v České republice, tak v zahraničí, např. v Německu, v Polsku, Maďarsku nebo Maroku. Této činnosti neváhají někteří členové věnovat dovolenou. Zájezdovou činnost směřujeme hlavně do Německa, do Freibergu a Drážďan, a také do Polska. Přednášková činnost pomáhá při určování sbírkových kamenů a informuje o lokalitách. Jsme také v kontaktu s muzeem Českého ráje a Geoparkem v Turnově.

Schůzky klubu se konají s měsíční pravidelností, výjimkou je červenec. Koncem srpna se věnujeme přípravě mineralogické výstavy, která se vždy koná počátkem měsíce říjne. Do ní se zapojují všichni členové klubu. První velká jednodenní výstava se konala v roce 1983 na sále restaurace Střelnice v Jablonci nad Nisou. Během let se místo konání několikráte změnilo. V posledních letech se výstavy konají v Gymnáziu U Balvanu v Jablonci nad Nisou. V sobotu 5. října 2013 se konala jubilejní 30. výstava, které se zúčastnili i členové z 1. výstavy v r. 1983. Výstavu navštívilo 320 návštěvníků a 40 vystavovatelů.

Samotný Jablonec nad Nisou a okolí jsou bohaté na výskyt záhněd a ametystů. Poslední zmínka o Jablonci n. N. v časopise Minerál je v souvislosti s mimořádným pegmatitem, který zde byl odkryt při budování prodejny Kaufland. V jeho dutinách byly nalezeny krásné záhnědy (Kynický et al. 2014). Nejbližším činným kamenolomem je Bezděčín, tam byl v poslední době nalezen kromě achátů i harmotom i zelený fluorit.

S propagací Minerál klubu, z. s. Jablonec nad Nisou a jeho činnosti nám pomáhají místní média, Eurocentrum Jablonec n. N., časopisy Minerál a někdy také Lapis a okolní mineralogické výstavy. Webové stránky klubu byly spuštěny koncem února 2015 a budou průběžně naplňovány.

Jablonec nad Nisou, 28/02/2015
Antonín Zajíček, jednatel zapsaného spolku

32 thoughts on “O nás

 1. Dobrý den,

  potřebuji poradit – mineralogií se nezabývám, ale mám větší pecku a potřeboval bych jí rozříznout. Nechci to sám zkazit, jsem ochoten za to raději zaplatit. Můžete mě prosím na někoho zkušeného nasměrovat?

  Děkuji

  • Vážený pane Vojtěchu Kazdo,
   pokud ještě pecku máte (omlouvám se opravdu za setsakra opožděnou reakci na Vaši prosbu!), vezměte ji s sebou na některou z našich schůzí – poslední čtvrtek v měsíci od 16 hodin v restauraci U Papouška v Jablonci nad Nisou (Nejbližší taková je v únoru 2018) nebo přijďte na jakoukoliv prodejní výstavu (nejbližší je 3. března 2018 v gymnáziu v České Lípě). Tam se to šikovnými řezači a brusiči jen hemží!
   Zdraví
   Alena Švejdová

 2. Vážení přátelé,
  obracím se na Vás s prosbou o pomoc vyhledat šikovného brusiče kamenů, který by měl zájem o dlouhodobou spolupráci. Vyrábím šperky z přírodních kamenů a potřebuji do týmu spolehlivého člověka, který má zájem o tuto práci.
  Budu ráda za jakoukoli informaci.
  Zdravím a předem moc děkuji za odpověď. Štěpánka Kurfiřtová

  • Milá paní Kurfiřtová,
   mám šikovného kamaráda – brusiče kamenů a výrobce šperků z nich. Zkusím ho oslovit, jestli by s Vámi nechtěl spolupracovat.
   Zdraví

   PS: Bohužel můj kamarád v březnu 2017 zahynul, když jej při hledání kamenů zavalila uvolněná zemina. Je mi to moc líto, že už není mezi námi. (aš)

 3. Dobrý den,
  Chci se zeptat kde bych sehnal nějaký kontakt na pana Antonína Zajíčka? Děkuji za odpověď Milan

  • Vážený pane Boučku,
   nejlepší bude, když přijdete na některou z našich schůzí do restaurace U Papouška v Jablonci nad Nisou. Nejdříve se sejdeme v sobotu 20. ledna 2018 od 9 hodin na výroční schůzi. Pak už pravidelně každý poslední čtvrtek v měsíci od 16 hodin.
   Zdraví
   Alena Švejdová

  • Vážený Michale F., je mi moc líto, že se k reakci na Vaši otázku dostávám až teď. Velmi se omlouvám. Pokud se chcete případně stát naším členem, přijďte na některou z našich pravidelných schůzí. První v roce 2018 je zrovna v sobotu 20. ledna od 9 hodin v sálku restaurace U Papouška v Jablonci nad Nisou. Tahle schůze je výroční – tedy mimořádná. Normálně se scházíme vždycky poslední čtvrtek v měsíci od 16 hodin v restauraci U Papouška v Jablonci nad Nisou. Bez ostychu přijďte, podíváte se, jak to děláme a uvidíte.
   Zdraví
   Alena Švejdová

 4. Dobrý deň,
  prosím Vás o malú pomoc,
  hľadám človeka zberateľa minerálov zo Železného brodu,
  volá sa Roman(priezvisko, primení nepoznám) a býva v ulici
  Záskalí č. 22.
  Ak ho niekto poznáte odkážte mu nech sa ozve Michalovi z Humenného.
  Ďakujem Michal Kirschner tel: +421908998772

  • Vážený pane Michale Kirschnere,
   já osobně nikoho takového neznám, ale poptám se v našem klubu. Naši členové jsou velmi zkušení a mají dlouholetý přehled o tom, kdo se v našem revíru pohybuje. Uvidíme, ozveme se.
   Zdraví
   Alena Švejdová

 5. Dobrý den, je možnost si u Vás koupit malé drahé kameny. Dcera 8 let je sbírá a výstavu jsme bohužel propásli…
  děkuji za odpověď

  • Vážená paní Michaelo Helceletová, je mi moc líto, že se k reakci na Vaši otázku dostávám až teď. Velmi se omlouvám. Pokud se chcete podívat na naše kamínky, přijďte na některou z našich pravidelných schůzí. První v roce 2018 je zrovna v sobotu 20. ledna od 9 hodin v sálku restaurace U Papouška v Jablonci nad Nisou. Tahle schůze je výroční – tedy mimořádná. Normálně se scházíme vždycky poslední čtvrtek v měsíci od 16 hodin v restauraci U Papouška v Jablonci nad Nisou. Bez ostychu přijďte, podíváte se a uvidíte. Jinak další velká prodejní výstava je až 3. března 2018 v budově gymnázia v České Lípě. Tak možností nákupu pěkných kamenů bude přehršle.
   Zdraví
   Alena Švejdová

 6. Dobrý den,
  v dubnu 2017 jsme přišli na schůzi k Papouškovi s prosbou o identifikaci množství kamenů nasbíraných do školní sbírky naší neteře. Chceme vám všem ještě jednou moc poděkovat za pomoc! Naše teenagerka dostala velikou jedničku a třídní pochvalu. Navíc váš brebentící sbor nadšenců byl pro nás úžasným zážitkem a inspirací. Ještě jednou moc děkujeme a přejeme všem šťastný a šutrově úrodný rok 2018! Pavlína Kasalová (Liberec)

  • Moc děkujeme, milá Pavlíno Kasalová, za krásný příspěvek na náš web! Také Vám přejeme v roce 2018 plno šťastných zážitků! Věříme, že se s Vámi na naší sběratelské platformě setkáme. První velkou akcí je burza v České Lípě, v jejich gymnáziu v sobotu 3. března 2018.
   Za brebentící sbor nadšenců Vás zdraví
   Alena Švejdová

 7. Vážený Tomáši, jste na tom stejně, jako Michal F.! Je mi moc líto, že se k reakci na Vaši otázku dostávám až teď. Velmi se omlouvám. Pokud se chcete případně stát naším členem, přijďte na některou z našich pravidelných schůzí. První v roce 2018 je zrovna v sobotu 20. ledna od 9 hodin v sálku restaurace U Papouška v Jablonci nad Nisou. Tahle schůze je výroční – tedy mimořádná. Normálně se scházíme vždycky poslední čtvrtek v měsíci od 16 hodin v restauraci U Papouška v Jablonci nad Nisou. Bez ostychu přijďte, podíváte se, jak to děláme a uvidíte.
  Zdraví
  Alena Švejdová

  • Přijďte na naši schůzi. Jistě se dozvíte. Pořád platí, že zájemci o náš klub mohu přijít na naši pravidelnou schůzi vždy poslední čtvrtek v měsíci od 16 hodin v sálku restaurace U Papouška v Jablonci nad Nisou.
   Těšíme se na Vás.
   Zdraví
   Alena Švejdová

 8. Dobrý den paní Švejdová, zaujama mne činnost vašeho klubu a chtěla jsem se zeptat, jestli pořádáte výpravy do okolí i pro laickou veřejnost. Mám 6-ti letého syna a nevím, jestli není moc malý na to, aby se stal členem (pokud ne, mohla bych s ním na schůze chodit já:), ale baví ho sbírání kamenů a zkamenělin (i na to máte odoborníka, jak jsem se dočetla) a zatím děláme neodborné výpravy do okolí sami. Rada odborníka by nám proto určitě velice pomohla.

  děkuji Pavlína Šimonová

  • Dobrý den, paní Šimonová,
   přijďte na náš klub a uvidíte. Jistě se domluvíme. Omlouvám se, že reaguji až nyní. Pořád platí, že zájemci o náš klub mohu přijít na naši pravidelnou schůzi vždy poslední čtvrtek v měsíci od 16 hodin do sálku restaurace U Papouška v Jablonci nad Nisou.
   Těšíme se na Vás.
   Zdraví
   Alena Švejdová

 9. Dobrý den sbírám minerály ale bohužel nejsem až takový znalec 🙂 moc rád bych se přidal do vašeho klubu. Máte ještě volno? Děkuji za odpověď Martin

  • Dobrý den, pane Čahoji!

   Přes prázdniny jsme se v červenci nesešli, ale v poslední čtvrtek v září můžete mezi nás na zkoušku přijít. Sejdeme se v Jablonci nad Nisou v restauraci U papouška v 16.00 hodin. Těšíme se na Vás! Nové členy stále přijímáme!

   Zdraví
   Alena Švejdová, tisková mluvčí Mineralklubu Jablonec nad Nisou.cz

  • Dobrý den, pane Čahoji!
   Omlouvám se, že reaguji až nyní. Pořád platí, že zájemci o náš klub mohu přijít na naši pravidelnou schůzi vždy poslední čtvrtek v měsíci od 16 hodin. Od února 2020 do sálku restaurace na hlavním vlakovém v Jablonci nad Nisou.Jen se situace okolo koronaviru uklidní, budeme se opět scházet.¨
   Těšíme se na Vás, nové členy stále přijímáme!
   Zdraví
   Alena Švejdová, tisková mluvčí

 10. Dobrý den, rád bych se zeptat, jestli se letos bude konat každoroční prodejní výstava v Gymnáziu u balvanu.

  • Bohužel, letos nejsme schopni ji zorganizovat. Snad to dopadne příští rok. Je nám to lít, vždycky se na akci moc těšíme a užíváme si to. aš

 11. Dobrý den, rád bych se zeptat, jestli se letos bude konat každoroční prodejní výstava v Gymnáziu u balvanu. says:

  Dobrý den, rád bych se zeptat, jestli se letos bude konat každoroční prodejní výstava v Gymnáziu u balvanu.

 12. Dobry den,
  prosim, je zde nekdo kdo by chtel prohlednout sbirku kamenu v Jablonci? Nechci to rovnou vse vyhazet a treba to nekomu udela radost. Jsou vyskladany na policich v dome.
  Dekuji za info
  Svoboda

  • Pane Svobodo,
   přepošlu Váš email našim členům. Třeba se Vám někdo z jabloneckých kolegů ozve.
   Zdraví

 13. Dobrý den, prosím vás. (snad mi nebude odpovězeno za dva roky jako u příspěvku výše :-)) ). Chci nechat vyrobit repliku jednoho prstenu z pohádky a ten hlavní kámen by měl být zřejmě z křišťálu. Doporučíte mi prosím někoho? Nejlépe ze středních Čech nebo Praha, ale není podmínkou. Děkuji Steiner julian@email.cz

 14. Hm, tak se omlouvám zase za pozdější reakci. Rozumím tomu dobře, že potřebujete někoho, kdo Vám nabídne, vybrousí a prodá křišťál do pohádkového prstenu, který už máte? Pošlu Váš požadavek kolegům z klubu. Kdybyste chtěl někoho třeba z Turnova, tak to bych věděla, to je náš rajón. 🙂
  Zdraví

 15. Přeji dobrý den.
  Promiňte, že Vás ruším, ale měl bych na Vás prosbu. Zemřel mi před necelými čtyřmi lety otec a zanechal po sobě menší sbírku minerálů, ale bohužel také dluhy a problémy s nimi spojené, které automaticky přešly na mojí mámu. Mohl bych Vás tímto požádat o případný odhad ceny té sbírky či i případný odkup? Vím, že to je netradiční žádost, ale o to více naléhavá. Bylo by něco takového množné? Mnohokrát Vám předem děkuji za Vaši profesionalitu. Sbírku je možné osobně prohlédnout ve Vratislavicích nad Nisou.

  • Pane Hyško, Vaši prosbu přepošlu našim odborníkům. Jistě se Vám některý ozve a domluvite se.
   Zdraví
   Alena Švejdová, tisková mluvčí, Minerál klub, z. s. Jablonec nad Nisou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.