Smutné zprávy

Na počátku roku 2018 odešli na nebeskou lokalitu dva členové Minerál klubu, z. s. Jablonec nad Nisou.

Dne 6. 1. 2018 zemřel ve věku 85 let Herbert Nemetschke, jeden ze členů z počátků vzniku našeho spolku. Byl dlouholetým předsedou a organizoval kamenářské výstavy v Jablonci nad Nisou. Mimo návštěv lokalit se věnoval zpracování drahých kamenů, zejména achátů a jaspisů, a to jak pro svoji sbírku, tak pro členy spolku. Neodmítal ani tuto činnost pro význačné sběratele jako byl profesor Jan Petránek a je František Janouš a další. Do této činnosti zaučil i svého syna Romana.

Dne 3. 2. 2018 zemřel ve věku 80 let Petr Machek. Rovněž on stál u zrodu našeho spolku. Proslavil se podílem na restaurátorských pracích při opravách kamenných výzdob kaplí na Karlštejn a na Pražském hradě. Zjistil lokalitu v Krušných horách, odkud byla původní výzdoba kaplí. Chybějící kameny byly doplněny. Přitom používal historický postup při řezání a broušení. Dalším jeho mimořádným úspěchem byly  kamenné mozaiky, kde byl inspirován florentskou mozaikou italských mistrů. Je asi málo lokalit, které Petr Machek nenavštívil, a to jak u nás, tak v nejbližším zahraničí.

Oba nám budou ve spolku chybět. Čest jejich památce.

Antonín Zajíček,  jednatel Minerál klubu, z. s. Jablonec n. N.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.