Krátké přednášky vždy zaujmou

Je dobrým zvykem, že na každé členské schůzi Minerál klubu Jablonec nad Nisou, z. s. se vyzvaní mineralogové nebo paleontologové představí s krátkým výstupem o své činnosti. Ne jinak  tomu bylo i 26. února 2015.

První se ujal slova Ing. Jan Bajer na téma výskytu křemenných hmot v oblasti města Liberce na Nové Rudě. Poté zmínil i pegmatitové těleso na jeřmanickém kopci v okolí dálnice. Pochlubil se i několika významnými vzorky z těchto lokalit.

Jednatel našeho klubu Antonín Zajíček je dlouholetým a zaujatým sběratelem minerálů z lomu Bezděčí. Mezi jeho oblíbené patří hlavně zelený fluorit nasedající na kalcito-barytové těleso nebo dutiny harmotomu, které se vyskytují na kalcitových žilách v melafíru. Časté jsou také ukázky křemenných hmot hlavně křišťálu, záhněd a ametystu. Z rudných minerálů se zajímá o sekundáry mědi.

Jaroslav Šuták, který se v uplynulé době intenzivně věnoval sbírání zkamenělin, pohovořil o stavu lokalit na katastru obce Skryje a Beroun Jarov. Svoje slova doplnil ukázkou zkamenělin.

Jaroslav Borna, který se specializuje na zkamenělá dřeva, předvedl vzorky z dobývacího prostoru dolu Svornost a doprovodil je svým komentářem. Některé jeho exempláře, např. Lepidodendron, jsou pozoruhodnými unikáty.

Liberec 01/03/2015
Jaroslav Šuták, člen Minerál klubu Jablonec nad Nisou, z. s. a redaktor webových stránek

 

One thought on “Krátké přednášky vždy zaujmou

  1. Ano, ano, to je pravda. Když přednášející hovoří příliš dlouho, obecenstvo ztrácí pozornost. Opravdu stačí 5-10 minut, kdy se řekne stručně a jasně to nejdůležitější. A kvalitní ukázky vždycky přitáhnou zájem! (aš)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.